Dom Tańca Poznań zaprasza na Wielkie Otwarcie 
16.04.2016 godz.18.00-22.00

Ολυμπία 


 
Już od 776 p.n.e. odbywały się u stóp wzgórza Kronosa, w świętym gaju Altis na greckim Peloponezie igrzyska, sławiące jurność i tężyznę fizyczną. Niestety Olimpia (jako miejsce pogańskie) została z rozkazu Teodozjusza I Wielkiego, zamknięta w roku 390.

I dziś wracamy!

Po 1623 latach wracamy do owych szczytnych panhelleńskich tradycji kształtowania piękna ciała ludzkiego przez fizyczną aktywność. Praktykując korowód i wirowanie - dwie najbardziej archaiczne techniki tańca – doświadczając fizycznej bliskości, wspólnego tupania, sapania i okrzykiwania, czy nawet eksplorując poprzez samą obecność pokłady wyobraźni kinetycznej, dotkniemy też jednego z podstawowych archetypów, jakim jest spotkanie. W szerszym zaś kontekście - historycznym i filozoficznym - motywu wędrówki oraz toposu labiryntu poszukując tańca będącego trawestacją życia.




       W pięknym ciele Zdrowy Duch Przybądź do Domu Tańca w nowej "Olimpii

Scena Robocza:
Dawna "Olimpia" ul. Grunwaldzka 22, Poznań
Bilety w cenie 20zł do kupienia przed wejściem.
https://www.facebook.com/events/1080529348666866/

______

DOM TAŃCA POZNAŃ 
Dawniej wszelkim świętom, weselom, zakończeniom bądź rozpoczęciom prac polowych na wsiach towarzyszyły muzyka, pieśni i tańce. Później pojawiły się radio, gramofon, magnetofon, czy telewizja i tradycyjne wspólne muzykowanie zaczęło powoli zanikać. W latach 60. węgierscy kontestatorzy zaczęli powracać do korzeni i przeszczepiać ideę wiejskich „domów tańca” do miast, będąc jednocześnie inspiracją do podjęcia podobnych inicjatyw chociażby w Polsce. Na grunt poznański ideę „domów tańca” przeniósł Jacek Hałas – akordeonista, lirnik, śpiewak, współzałożyciel i uczestnik wielu zespołów artystycznych odwołujących się w swej pracy do tradycji. Od lat zajmuje się kulturą tradycyjną w jej różnorodnych aspektach: od kolędowania w wioskach, miasteczkach i metropoliach, przez muzykę taneczną, warsztaty tańca ludowego, aż po ballady, pieśni, trawestacje fortepianowe i muzykę improwizowaną.
Wokół Poznańskiego Domu Tańca skupiają się osoby zafascynowane archaicznymi formami tańca, muzyki tradycyjnej i praktyk wykonawczych. Podstawowy nurt działalności związany jest z tańcem korowodowym. Drugim biegunem aktywności Domu Tańca są polskie tańce ludowe: kujawiak, mazurek, polka, starodawne kontro i oberek. Podczas organizowanych wydarzeń artyści wykorzystują zapomniane instrumenty, takie jak dudy, cymbały, harmonia, basy, lira korbowa, ale także sztukę opowiadania historii i wspólnej zabawy.