Laboratorium Tradycji 2010 - Csango, warszaty


7 - 11 czerwca 2010, Ośrodek Teatralny Węgajty

Spotkanie poświęcone będzie tym razem muzyce Csango − węgierskiej mniejszości osiadłej w rumuńskiej Mołdawii i Transylwanii, na wschód od Karpat. Tradycja Czangoszów, odciętych terytorialnie od macierzy i otoczonych przez żywioł obcy kulturowo, etnicznie i religijnie, z jednej strony zachowała wiele cech archaicznej kultury węgierskiej, z drugiej zaś wzbogaciła się wchłaniając elementy kultur sąsiednich narodów: bałkańskie, rumuńskie, słowiańskie i tureckie.

To właśnie stamtąd przyjadą do Węgajt dwaj wyjątkowi muzycy, wirtuozi gry na swoich instrumentach: skrzypek Aurel Mandache (ur. 1933) i grający na sopiłce i kawalu Laszlo Istvan Legedi (ur. 1948). Towarzyszyć im będą muzycy ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hol–Ter z Debreczyna grający na tradycyjnych węgierskich instrumentach (m. in. koboz, flety): Szilard Nagy, Laci Szlama, Elöd i Zoli Kerekes. Z Przeźmierowa k. Poznania zjadą do Węgajt twórcy poznańskiego Domu Tańca, Alicja i Jacek Hałasowie.

Warsztaty skierowane są przede wszystkim do instrumentalistów, zainteresowanych nauką bezpośrednio u przedstawicieli żywej tradycji.

Spotkanie będzie również okazją do prezentacji idei Domów Tańca, które począwszy od lat 70-tych świetnie funkcjonują m. in. na Węgrzech, a od kilkunastu lat również w Polsce. Muzycy wykształceni w mieście uczą się u wiejskich mistrzów w ich środowiskach, przejmując całokształt wiedzy, umiejętności i pojęć. W miastach tworzone są centra kultury tradycyjnej, w których organizuje się warsztaty, potańcówki. Domy Tańca dają mieszkańcom miasta możliwość spotkania z tradycyjną muzyką wiejską. Jednocześnie są miejscem, gdzie artyści wiejscy mogą prezentować swoją sztukę.

W czwartek, 10 czerwca, o godz. 19 zapraszamy do Węgajt na biesiadę z tańcami.

***

Warunki udziału: Udział w warsztacie jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają wyłącznie koszty pobytu.

Zakwaterowanie i posiłki w gospodarstwach Doroty Traut w Pupkach i Thorstena Buth’a w Węgajtach.

Osoby korzystające z pełnej oferty pobytowej (noclegi + wyżywienie) otrzymują dofinansowanie 30 zł/doba. Koszty pobytu pokrywane przez uczestnika wynoszą wtedy 225 zł (45 zł/doba x 5).
Osoby nie korzystające z noclegów mogą wykupić same obiady na własny koszt. Cena obiadu 20 zł.
Jest możliwość zamówienia posiłków wegetariańskich.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres: biuro@schola.wegajty.pl do dnia 4 czerwca. Ilość miejsc jest ograniczona. Rezerwacja nastąpi po wpłaceniu zaliczki 100 zł na konto Stowarzyszenia Teatr Węgajty. Nr konta: 34 1020 3541 0000 5902 0088 9394 (w tytule prosimy wpisać: „warsztat”).

Kontakt: biuro@schola.wegajty.pl
tel. 89 5129471, kom.: 600005253 (Małgorzata Niklaus), 516620088 (Monika Petryczenko)

ORGANIZATOR: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

WSPÓŁORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Teatr Węgajty, Stowarzyszenie Kulturalne Hol-Ter (Debreczyn, Węgry)

SPONSORZY: Fundusz Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2004-2009, Urząd Marszałkowski Województwa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz