Program - 1. Poznańskie Targi Tańców Tradycyjnych PRZYTUPY (27 maja)

więcej: bit.ly/przytupy

PRORAM


10.00-11.30 Monika Tomaszewska: TI RAKAU - polinezyjski taniec z kijkami

TI RAKAU - taniec z kijkami – pochodzi z treningu MA-URI i jest wersją tańca z kijkami najbliższą tym, które w różnych wariacjach pojawiają się w krajach Polinezji (Nowa Zelandia, Hawaje, Samoa, Raratonga , Tokelau...) . Łączy atrakcyjną wizualnie, dynamiczną formę naprzemiennych ruchów kijka z postawą ciała, oddechem, ruchem bioder, otwierając nas na poznanie i wtyrażanie własnej mocy. Rozluźnia i uczy dyscypliny.
MA-URI (znane jako polinezyjska sztuka uzdrawiania , masaż MA-URI) jest systemem treningu pracy z ciałem i zasadami Huny stworzonym przez Katje i Hemiego Foxa na bazie wiedzy polinezyjskich przodków. Taniec wg MA-URI to ruch który pozwala poznać siebie: własne ciało, swoje możliwości i ograniczenia (w ciele, emocjach, umyśle). Taniec to rodzaj medytacji w ruchu, narzędzie transformacji dzięki połączeniu pracy z ciałem z pracą z energią. Jednym z fascynujacych efektów treningu tańca ma-uri jest zauważenie indywidualnych i kulturowych wzorców w naszych ruchach, zrozumienie ich i przekraczanie nabytych ograniczeń.
Maks. liczba uczestników: 20

11.45-13.15 Monika Kuś: tańce bretońskie z akompaniamentem śpiewu

Bretania jest najdalej na Zachód wysuniętym skrawkiem Francji, niegdyś była samodzielną krainą pod władaniem władców celtyckich, dziś jest częścią terytorium wielkiego państwa starającym się pokazywać i pielęgnować swoją historyczną i kulturalną spuściznę.Tańce tradycyjne w Bretanii są wciąż bardzo żywe, tańczą całe wielopokoleniowe rodziny podczas często organizowanych fest noz. Największe tego typu potańcówki przyciągają kilkutysięczne grono tancerzy.
Najstarszą, znaną z przekazów historycznych, formą tańca na terenach Bretanii był krąg. Najczęściej akompaniowano do tańca własnym śpiewem. Instrumenty (biniou i bombarda), które pojawiły się później, naśladowały techniki śpiewacze. Bretońska technika śpiewu do tańca to kan ha diskan - w tłumaczeniu to "zaśpiew i odśpiew".
Podczas zajęć nauczymy się kilku podstawowych form tanecznych oraz śpiewanych do nich melodii, które wykorzystamy na wieczornej zabawie.

13.30-15.00 Ania Trąbała: bałkańskie tańce w kręgu

W trakcie warsztatów nauczymy się tańców przywiezionych z Serbii, Bułgarii i Macedonii.
Macedonia: Malasevka, Tikveshino, Samiotisa, Krena Martinata
Serbia: Oro Se vije, Staro oro, Setnia, Bre Devoice, Bułgaria: Arkanul, Brigadirskata, Rodoposko. 
Na warsztatach będzie możliwość nabycia płyt CD z muzyką oraz DVD.

15.00-16.00 OBIAD: indyjski piknik. 

W przerwie obiadowej będzie można zakupic i zjeść posiłek wykonany przez mistrza kuchni indyjskiej Satnama Nagarwalę oraz podróżniczkę, etnolożkę Jagodę Watrak.

16.00-17.30 Katarzyna Hełpa i Maciej Sierpiński: tańce wielkopolskie

Folklor taneczny Ziemi Szamotulskiej należy do najbardziej znanych i popularnych spośród podregionów Wielkopolski, dokładnie Wielkopolski północnej. Większość form tanecznych spotykanych na Ziemi Szamotulskiej nie występuje w żadnym innym regionie Polski (!) – są to tańce niepowtarzalne i niezwykle interesujące zarówno w swej nietypowej budowie, jak i sposobie wykonywania. Typowe dla tego obszaru są wiwaty, przodki szamotulskie, okrągłe (formy oberkowe), a także naniesione tańce lendrowe oraz różne formy zabawowe. Co ciekawe, tańcom szamotulskim towarzyszył nieodłącznie określony sposób zachowania – chodzi m.in. o niezmienną kolejność tańców, sposób ich zamawiania i swego rodzaju obyczaj taneczny. 
Z okazji pięknego święta, które zbiegło się w czasie z PTTT, w pierwszej części warsztatów będzie możliwość obejrzenia i nauczenia się trzech tańców z różnych stron Polski "z matką w tle" – szczegóły niech pozostaną słodką tajemnicą do dnia warsztatów.

17.45-19.15 Jacek Hałas i Kapela Jana Gacy: 

warsztaty tańców tradycyjnych z Polski Centralnej.Skupimy się zwłaszcza na tańcach trójmiarowych w wariantach z Polski Środkowej: oberku, mazurku, kujawiaku. Będzie to szybkie wprowadzenie dla tych, którzy jeszcze nie zetknęli się z tego typu tańcami lub przypomnienie dla tych, którzy nie mają regularnej styczności z tą muzyką i z tego typu tańcami. Warsztat ma na celu przygotowanie do tańczenia na tradycyjnej, wiejskiej zabawie, na której tańce nie są prowadzone, a tancerze tańczą sami z siebie(w parach).

19.30 ZABAWA TANECZNA

Zagrają i tańce poprowadzą: Kapela z Szamotuł, Kapela Jana Gacy, Kapela Hałasów, Monika Kuś, Romuald Jędraszak, Kasia Hełpa-Liszkowska, Maciej Sierpiński, Ania Trąbała, Monika Tomaszewska-Jagła.

Zajęcia dla dzieci: MONAR, BARAK NR 18

Godz. 13.00-19.30 Zajęcia plastyczne, śpiewacze, taneczne. Prowadzący to między innymi Katarzyna Hełpa-Liszkowska, Aleksandra Zabel, Agnieszka Walczak.

więcej: bit.ly/przytupy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz