ZEGAR BIJE & DOM TAŃCA w sobotni wieczór

     

   sobota  20.04.2013 

                                    K  U  M  U  L  A  C  J  A  ! 


spektakl   ZEGAR BIJE  

                                   &    DOM TAŃCA

Teatr Rodzinny Nomadów Kultury prezentuje spektakl "Zegar bije" (godz.18.00)


"Dzieło niezwykłej urody w wykonaniu sześcioosobowej rodziny Hałasów. Zobaczcie a słowo teatr nabierze w waszych głowach unikalnego brzmienia..."Spektakl
"Zegar bije" to spektakl wywiedziony z tradycji kolędniczego "wertepu" – wędrownego przedstawienia granego od wsi do wsi, od chałupy do chałupy, od człowieka do człowieka. Czułego na reakcję widza i dla widza czułego. 

Liryczna opowieść o śmierci, miłości, wędrowaniu. Każda scena to nowa historia, grana na tle starych sztandarów i wyszywanek, przetykana muzyką i dźwiękonaśladowczą narracją wykonywaną na "uszach" widza - by go oczarować, omamić, porwać w świat wyobraźni ludycznej, prostej, pełnej smaku i bezpretensjonalności.

W spektaklu posłuchamy pieśni dziadowskich zebranych przez Jacka Hałasa, muzyki napisanej i zaaranżowanej na sześcioosobową rodzinną orkiestrę oraz Hałasów w nowej, aktorskiej odsłonie.

Pieśni dziadowskie
Wędrujący po terenach dawnej Rzeczypospolitej dziadowie śpiewali pieśni o świętych, o cudownych objawieniach, o końcu świata i Sądzie Ostatecznym, o śmierci i pośmiertnej wędrówce dusz, a także historie oparte na wątkach biblijnych i apokryficznych oraz opowieści o rozmaitych tragicznych zdarzeniach.
Bogaty i zróżnicowany repertuar pieśniowy dziadów charakteryzował się tym, iż funkcjonujące w nim teksty posiadały swoistą wymowę moralną. W obrazowy sposób ukazywały ogólnoludzkie prawdy, jednocześnie przypominając o wynikających z nich zasadach.
Rozważania te – jak szlachetny kruszec – szlifowane przez setki lat na bezdrożach Europy, nabrały wyrazistej i pięknej formy, do dzisiejszego dnia zadziwiającej kunsztem i bogactwem wyobraźni. Niestety większość repertuaru dziadowskiego – tak jak i sama postać dziada, lirnika niemal przepadła w odmętach dziejów, wraz z całą mądrością pokoleń zapisaną w pieśniach.

Jacek Hałas, artysta od wielu lat eksplorujący różne dziedziny sztuki tradycyjnej – śpiew, taniec, muzykę instrumentalną i rzemiosło – dotarł do nielicznych śladów tego zapomnianego bogactwa. Łącząc doświadczenie z wyobraźnią, oraz praktykując grę na lirze korbowej – archaicznym strunowym instrumencie wschodnioeuropejskich wędrowców – stworzył na tej bazie nową, artystyczną formę dziadowskiej sztuki.

Dzięki współpracy ze znakomitym aktorem i reżyserem Darkiem Skibińskim dziadowskie pieśni stały się przyczynkiem do stworzenia nowej teatralnej formy dla starej sztuki opowieści.

Zespół
Jacek i Alicja Hałas – członkowie najciekawszych formacji folkowych w Polsce (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Kwartet Wielski), międzynarodowych projektów artystycznych ( Tikkun, Schola Wegajty, Dom Tańca-Poznan) oraz teatralnych (Teatr Strefa Ciszy, Teatr Wegajty), tym razem powołali nietypową i jedyną w swoim rodzaju muzyczno-teatralną trupę, zapraszając do współpracy swoje własne dzieci: Julię, Antoniego, Jonasza i Jakuba Hałasów. W takiej formacji teatr jest pretekstem do wspólnego, rodzinnego tworzenia i realizowania pasji.

REŻYSERIA: Dariusz Skibiński
MUZYKA: Jacek Hałas
SCENOGRAFIA: Jacek Hałas, Dariusz Skibiński
WYSTĘPUJĄ: Jacek i Alicja Hałas, Julia, Antoni, Jonasz i Jakub Hałas
PRODUKCJA: Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP i Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

Bilety na spektakl (15 zł) dostępne:

w Centrum Informacji Miejskiej
ul. Ratajczaka 44
pon. – pt.: 10.00 – 19.00
sob.: 10.00 – 17.00
po uprzedniej rezerwacji na adres: bilety@scenarobocza.pl
i wpłacie kwoty za bilety na konto. (odbiór biletów przed spektaklem)

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 
UWAGA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DOM TAŃCA - STRUKTURA KRYSZTAŁU (godz.20.00 - 00.00)

Struktura kryształu charakteryzuje się symetrią sieci krystalicznej oraz uporządkowaniem dalekiego zasięgu.W zalezności od ułożenia atomów lub cząsteczek wyróżnić możemy sześć (6) różnie uporządkowanych układów krystalograficznych. Szczególną właściwością ich uporządkowania jest polimorfizm, czyli występowanie tej samej substancji w dwu lub więcej odmianach, różniących się budową wewnętrzną,własnościami fizycznymi i niektórymi własnościami chemicznymi (odmiany te są trwałe w określonych warunkach termodynamicznych).

Następujące układy poddane będą praktycznej obserwacji (szczególnie pod kątem polimorfizmu)
- jednostka, indywiduum jako składnik wspólnoty, struktury łańcuchowe, korowód: Siemieniec, Harkan, Bulger.
- para, układy komplementarne w wirowaniu, sublimacja zaburzeń pracy błędnika w formy taneczne: Wiwat, Powolniak, Polka z kropką.
- trójka, my – oni, asymilacja Obcego, "zagarnianie" przestrzeni: Baran, Trojok, Szołtys.
- czworokąt, struktury symetryczne, podziały, osie endomorfologiczne, odbicia: Krzyżak, Kontro, Wiatrak.
- gromady, grupy, zbiory niepuste : Hejduk, Przepiórka, Durszlak.
- muzyka instrumentalna dotycząca powyższych /szczególnie pod kątem polimetrii/

Prowadzi: Kapela Hałasów Trio:
Jacek & Alicja Hałas, Maciek Filipczuk

Bilety (15 zł) dostępne przed imprezą

KARNET
 

NA SPEKTAKL 'ZEGAR BIJE' oraz DOM TAŃCA w cenie 25 zł!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz