Tabor Biskupizna (8-14 lipca 2013)

DOM TAŃCA POLECA! Tabor Warszawskiego Domu Tańca w Wielkopolsce w Starej Krobii. Warsztaty, spotkania i potańcówki.

Na zabawach zagrają: muzycy biskupiańscy i z okolic (Krzysztof Polowczyk, Małgorzata Szymankiewicz, Michał Umławski, bandoniści ze Studziannej, harmonista Kazimierz Nowak), bukówieccy (Tomasz Kiciński z zespołem), przyprostyńscy oraz, w ramach przerywnika kulturowego, Jacek Hałas z zespołem oraz :tu: (elektrooberki).


[materiały organizatora]

Biskupizna to dwanaście wsi wokół miasteczka Krobia w południowej Wielkopolsce, które przynależały do biskupów poznańskich od XIII do końca XVIII wieku. Pod ich rządami chłopom wiodło się lepiej niż na sąsiednich terenach szlacheckich; mieli mniejsze obciążenia pańszczyźniane i większe gospodarstwa. W charakterystyczny sposób lepsze warunki życia niż w okolicznych wsiach wykształciły silne poczucie tożsamości, odrębności, nawet elitarności. Jej kulturowe oddziaływanie rozciąga się także na miejscowości poza granicami mikroregionu.

Środowisko „Domu Tańca” ma słabość do Biskupizny od zarania, między innymi od pamiętnej wizyty Biskupian na Scenie „Korzenie” w połowie lat 90-tych. Była to grupa pełnych życia starszych ludzi, z silnym poczuciem godności i przywiązania do lokalnej kultury, którzy potrafili kreować niezwykłe, pełne absurdalnego humoru sytuacje towarzysko-artystyczne. Wśród nich Jan z Domachowa Bzdęga, zbieracz folkloru, który książkę o miejscowych tradycjach wydał w roku 1935, pełniący rolę swoistego prominenta, Marianna Majchrzak, wspaniała śpiewaczka, mówiąca z wyboru charakterystyczną gwarą, Franciszek Pecolt, dudziarz, Maria Puślednik, śpiewaczka, Antonina Jakubczak, tancerka, Piotr Kubiak, śpiewak.

Tabor Wielkopolski, odbywający się na wsiach Biskupizny, z siedzibą w Starej Krobi, będzie przede wszystkim skupiał się na muzyce dudziarskiej, przekazywanej wprawdzie lokalnie młodszemu pokoleniu, tracącej jednak swój znakomity aspekt taneczny, któremu chcemy Tabor w dużym stopniu poświęcić. Biskupizna ma własne odmiany tańców szeroko rozpowszechnionych w Wielkopolsce: wiwata, przodka, równego. Specyficzny taniec to siber, a obok melodii wiwatów granych w rytmach parzystych (2/8) występują grane w rytmach nieparzystych (3/8). Ważną cechą jest szybkie tempo tutejszych tańców i dość ściśle przestrzegany (zwłaszcza przy tradycyjnym weselu) porządek ich występowania.

Wielkopolska to także wybitna tradycja śpiewacza, zarówno kobieca, jak męska, o żywiołowym charakterze i unikatowym zdobieniu. Obok wyjątkowych postaci biskupiańskich starszego pokolenia, jak tancerze i śpiewacy Piotr Kubiak i Franciszek Jesiak oraz śpiewaczka Anna Chuda, nauczycielami będą ich miejscowi uczniowie i spadkobiercy. Wielkopolską tradycję przekazywać także będą muzycy, tancerze i śpiewacy z Bukówca Górnego i Regionu Kozła oraz spoza środowiska wiejskiego.
Obok tańca, śpiewu i gry na instrumentach Tabor obejmie też warsztaty kulinarne, dotyczące stroju tradycyjnego, tajników budowy dud, a także warsztaty w muzeum stolarstwa w Krobi; ponadto filmy poświęcone mikroregionowi (najstarsze z lat 30-tych!) i wykłady. Biskupizna ma też silne tradycje związane z końmi i bryczkami.

Program i harmonogram zajęć - zastrzegamy możliwość zmian:

Harmonogram

Poniedziałek 8 lipca: kolacja

od wtorku do soboty:
legenda: p – dla początkujących, z – dla zaawansowanych

śniadanie
10 – 11.30 warsztaty: śpiew (p|z), skrzypce podwiązane (p), dudy (p)
12 – 13.30 warsztaty: taniec (p|z), bandonia|harmonia, haftowanie
obiad
15.30 – 17 warsztaty: stolarstwo, kopki biskupiańskie, kuchnia, śpiew mistrzowski, skrzypce (z), dudy (z)
17.30 – 19 warsztaty: taniec dla młodzieży, tańce bukówieckie i przyprostyńskie; wykłady, filmy, wspominki o Biskupianach
kolacja
20 zabawa

niedziela 14 lipca: śniadanie

W programie także:
– Mały Tabor – zajęcia dla małych dzieci;
– praktyczne wprowadzenie do budowy dud, w tym spotkanie z blacharzem (kielichy);
– wizyta u szewca wyrabiającego tradycyjne buty biskupiańskie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz