PODKOZIOŁEK


Podkoziołek - zrób to sam
Wtorek, 04.03.2014 godz. 19.00, Scena Robocza Teatru Strefa Ciszy, ul. Grunwadzka 55, barak nr. 1; wstęp: 15 zł, dzieci 5 zł.

Późnośredniowieczne traktaty oraz księgi spowiednicze dostarczają szeregu informacji na temat elementów tańca i zachowań ludzkich w okresie zapustów, i mogą być znakomitą wskazówką, jak przygotować się do nadchodzącej zabawy w poznański Domu Tańca.

Teksty wspominają o przebraniach, skakaniu, tupaniu, klaskaniu w dłonie, poceniu się, nieprzystojnych ruchach. Oddawano się pijatyce i biesiadowaniu, mężczyźni tańczyli z kobietami w korowodach i gromadach skacząc tak mocno, że po zabawie padali bez tchu.

Najważniejszym z "kusych dni" był wtorek, do dziś znany jako "śledzik", "ostatki", "kusoki" - w Wielkopolsce i na Kujawach zwany "Podkoziołkiem". Charakterystyczna firgura kozła, lub chłopca z wyeksponowanymi cechami płciowymi, ustawiona w sali gdzie odbywała się zabawa, wskazywała na charakter zabaw odwołujących się do symboliki płodności i wegetacji. Wykonywano tańce obrzędowe "na urodzaj" prowadzone przez dojrzałe, zamężne kobiety, zaś panny bez kawalera musiały składać pieniężne datki za tańce, czasem nawet ponieść koszt całej zabawy.
Zapustne zabawy pełne były szaleństwa, improwizacji i zabawy – w przeciwwadze do zbliżającego się postu, w którym zalecano wstrzemięźliwość wszelaką - w jedzeniu, seksie, zabawie i śmiechu


Do tańca zagrają, tańce poprowadzą, śledziem przyłożą:Kapela HałasówKapela Dudziarzy CK Zamek z Kasią Hełpą oraz dojrzałe kobiety i niespodziewani goście.


04.03.2014, 19.00, Scena Robocza, Grunwaldzka 55/1, Poznań

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz