Wielki Finał Sezonu 2013-2014 (2 lipca 2014)


Artyści z Sycylii, Kataloni i Polski.
Mistrzowie tradycyjnych instrumentów, znawcy tańców, akrobaci ducha stąpający po linie rozpiętej między przeszłością i współczesnością zapragnęli – na wezwanie przyjaciela, Jacka Hałasa - spotkać się w Polsce, w Poznaniu, w Domu Tańca by podzielić się z Pańswem swym bogactwem.

....................................
A jest nim tradycja.
....................................
By zarazić miłością piękna i mądrości jakie tam możemy odnaleźć trzeba ją wspólnie odkrywać. A kluczem do tego jest sztuka i rzemiosło – futurystyczna finezja dłoni uderzającej w tamburello, plemienne poczucie wspólnoty jaką tworzy taneczny korowód, uchwyt dłoni, bicie serca, rytm bębna, "nietemperowana" muzyka, z której budujemy most ponad językami, kolorami skóry, oczu i narodowych flag,

Zapraszam na wyjątkowe spotkanie 2.07.2014 r.
Scena Robocza, Grunwaldzka 55/1, Poznań, godz. 19.00
LassatilAbballari – Sycylia


Polki, mazurki, walce, tańce szkockie sprowadzili na Sycylię jej mieszkańcy powracający z kontynentu europejskiego, nadali im jednak cechy i rytmy charakterystyczne dla ojczystej wyspy. Tańce w parach pozwalające na fizyczny kontakt pomiędzy partnerami, kojarzone z „lepszym”, miejskim życiem niemal całkowicie wyparły tradycyjną, tańczoną w kręgu, sycylijską tarantellę, która stanowi jeden z wariantów tarantelli, obecnej na całym południu Włoch (wciąż jednak istnieją miejsca, gdzie tarantellę ceni się i tańczy, np. w Kalabrii oraz w sycylijskiej Mesynie).
Charakterystyczna dla Sycylii jest także bardzo społeczna sycylijska cuntradanza, (pochodna europejskich kontredansów).
www.lassatilabballari.com

Folkatr3 – Katalonia


Folkatr3 to zespół muzyczny z Katalonii, zafascynowany taneczną muzyką ludową. Polka, jota, schottische, mazurek, walc, pasodoble, rumba, chapelloise, czerkieskie kręgi, katalońskie melodie ludowe albo z tradycyjnego repertuaru lub skomponowane przez współczesnych autorów.
www.folkatr3s.cat

Kapela Hałasów – Polska

Rodzinny duet wytrawnych artystów zajmujących się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form tańca, muzyki i rzemiosła. Nauki pobierane u źródła – u wiejskich mistrzów – poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, a przede wszystkim stała aktywność muzyczna pozwalają Kapeli Hałasów tworzyć przekaz żywiołowy, interaktywny i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy. Członkowie najciekawszych formacji folkowych w Polsce (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Kwartet Wiejski), międzynarodowych projektów artystycznych (Tikkun, Schola Teatru Węgajty, Teatr Strefa Ciszy). W ostatnich latach zajmują się tańcami korowodowymi i wirowymi, tradycjami wędrownych śpiewaków oraz działalnością warsztatową. Od 2005 roku podróżują po Europie z tradycyjną Yurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata.
www.halas.art.pl

Scena Robocza, Grunwaldzka 55/1, Poznań, godz. 19.00
Bilety: 15zł (dzieci taniej)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz