Ethnoport - warsztaty

W tym roku festiwal Ethnoport zaprasza na warsztaty. Każdy warsztat dostępny jest dla dwóch grup: początkujących i zaawansowanych. Wszystkie warsztaty trwają od 16 do 18 czerwca i kończą się występem całej grupy na scenie podczas części Festiwalowej.

Warsztaty tańców wielkopolskich poprowadzi Zofia Dragan i kapela dudziarska Manugi. W ramach warsztatów będziecie mogli nauczyć się tańców ludowych charakterystycznych dla południowo - zachodniej Wielkopolski.

Warsztaty „Na styku kultur - Global Master" które poprowadzi Maria Pomianowska oraz jej goście: Mohammad Rasuli - Iran, Dima Gorelik-Izrael

szczegóły poniżej oraz na www.ethnoport.pl
Zapisy i więcej informacji na: warsztaty@ethnoport.plWarsztaty Tańców Wielkopolskich
Warsztaty będą odbywały się przez trzy dni, w dwóch grupach;
grupa I godz. 10.00 – 12.00 grupa początkująca
grupa II godz. 13.00 – 15.00 grupa zaawansowana

- grupa początkująca – dla osób, które nie miały do tej pory styczności z tańcami ludowymi, czy nawet żadnymi formami tanecznymi. W ramach warsztatów przewidziana jest nauka prostych tańców figurowych, wiwata, polki w prawo oraz tzw. tańca bez nogę.

- grupa zaawansowana – dla osób, które uczestniczyły już wcześniej w różnych warsztatach tanecznych i innych formach nauki tańca. W ramach warsztatów przewidywana jest nauka tańców wirowych, polki w prawo, lewo, wspak, walczyka w prawo i lewo (walcerka), tańców figurowych wymagających znajomości powyższych tańców.

Nauce tańca towarzyszyć będzie nauka przyśpiewek do tańców, zawołań, zachowań charakterystycznych dla regionu i do nauczanego tańca. W tańcach ludowych są to elementy nierozłączne z tańcem, tworzące jego charakter i klimat zabawy.

Zofia Dragan, silnie związana z miejscowością Bukówiec Górny, jest regionalistką, członkinią i inicjatorką powstania wielokrotnie nagradzanych w kraju i za granicą bukówieckich kapel dudziarskich, autorką wielu tekstów gwarowych i scenariuszy widowisk obrzędowych.

Kapela Dudziarska Manugi przygrywa do tańca bukówieckim zespołom regionalnym; koncertuje też samodzielnie. Grywa na weselach, zabawach, wieczorkach. Jest laureatem licznych nagród na ogólnopolskich konkursach. Obecnie Kapelę tworzą: Tomasz Kiciński – dudziarz, skrzypek, budowniczy dud, Michał Mocek – skrzypek, Wojciech Białasik – dudziarz, Zbyszek Kasperski – skrzypek. W tym składzie Kapela nagrała płytę „Skrzypki ładnie grajum, dudki ładnie brzynczum...” (2002)

Warsztaty „Na styku kultur - Global Master"
Zajęcia odbywają się w dwóch grupach:
grupa I godz. 10.00 – 12.00
grupa II godz. 13.00 – 15.00
uczestnicy warsztatów proszeni są o przyniesienie ze sobą instrumentów.

Na warsztatach opowiemy o wybranych instrumentach Indii, Iranu, Bliskiego Wschodu, Chin oraz tych zapomnianych w tradycji muzycznej Polski. Nauczymy Was tradycyjnych, egzotycznych melodii i rytmów Azj. Pokażemy jak tworzyć projekty łączące wiele różnych gatunków muzyki w nurcie Global Master z wykorzystaniem improwizacji melodycznej i rytmicznej Europy i Azji.

Warsztaty poprowadzi Maria Pomianowska
oraz jej goście: 
Mohammad Rasuli - Iran
Dima Gorelik - Izrael

Maria Pomianowska gra solowo oraz współpracuje z wieloma formacjami i artystami w kraju i za granicą. Artystka gra na wielu polskich instrumentach tradycyjnych, wśród których są: suka biłgorajska, fidel płocka, rota celtycka, bas ludowy oraz instrumentach pochodzących z innych krajów: Bułgarii (gadułka), Turcji (rebab), Iranu (kemanche), Indii (sarangi), Chin (er-hu) i Mongolii (morin-hur). Od 1981 roku Maria Pomianowska prowadzi studia nad unikatowymi technikami gry na instrumentach muzycznych Azji. Studia porównawcze oraz wielokulturowe doświadczenia artystyczne pozwalają jej podjąć się niezwykle trudnego zadania: odtworzenia dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej i fideli płockiej. Od lat prowadzi wykłady, warsztaty muzyczne w kraju i za granicą. Koncertuje na całym świecie.

www.pomianowska.art.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz