Warsztaty tańców wielkopolskichZapraszamy na warsztaty tańców wielkopolskich w ich pierwotnej, niestylizowanej formie.

Warsztaty poprowadzi Katarzyna Hełpa-Liszkowska. 
Do tańca przygrywać będą: Romuald Jędraszak na dudach wielkopolskich wraz z towarzyszącym mu skrzypkiem z Kapeli Dudziarzy przy CK Zamek. Dodatkowo zagrają też prawdopodobnie w charakterze gości Ewelina Grygier na fletach drewnianych poprzecznych i Katarzyna Kapusta na skrzypcach.

Termin: 24 maja, wtorek od godziny 19.30 do 22.30 w siedzibie Teatru Strefa Ciszy: barak kultury nr 1, Grunwaldzka 55, Poznań. Cena uczestnictwa to 30zł od osoby.Zgłoszenie prosimy przesyłać mailowo WYŁĄCZNIE na adres: tance.wielkopolskie@gmail.com
Zainteresowanym podamy szczegóły dotyczące sposobu płatności.
Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń to czwartek 19 maja do godz 12.00. Organizatorami warsztatów są Monika Kuś i Krzysztof Rogulski.
ProgramNa rozgrzewkę formy taneczne o charakterze zabawowym z różnych  subregionów Wielkopolski:
Kłaniany z Ziemi Lubuskiej, Szewc z okolic Środy Wielkopolskiej, Marynia z Szamotuł, oraz jako ciekawostka Ciapkany Górali Czadeckich.

W części zasadniczej  warsztatów tańce biskupińskie: Duda, Weksel, Równy, Wiatrak, Przodek biskupiński
Na bis, o ile starczy czasu, kilka tańców z różnych zakątków Wielkopolski: polka węgierka, przodek szamotulski, itp.
W przypadku niezebrania się dostatecznie licznej grupy zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów. 
Warsztaty te są inicjatywą oddolną ich koszt został podzielony równo pomiędzy uczestników (w tym też organizatorów), w związku z tym nie wystawimy zaświadczeń udziału ani faktur.


Katarzyna Hełpa-Liszkowska tańce wielkopolskie praktykuje od dziecka, najpierw jako tancerka zespołów folklorystycznych, obecnie jako  dyplomowana instruktorka tańca ludowego.
Zajęcia z tańców ludowych prowadziła w Polsce i za granicami kraju, dla dzieci i dorosłych. 
Niedawno dała się poznać jako świetna nauczycielka tańców ludowych w formie "in crudo" na potańcówce Poznańskiego Domu Tańca. 
Prywatnie jest mamą dwuletniego Stasia i ośmiomiesięcznej Gabrysi.


Romuald Jędraszak gra na dudach wielkopolskich od lat dziecięcych. Dudy na których gra otrzymał od swojego mistrza Stanisława Grocholskiego. Gra na dudach to jego pasja, sam mówi: "Ja tym żyję". 
Uznawany jest za mistrza dudziarzy wielkopolskich. Od lat naucza w różnych ośrodkach w formie przekazu "tradycyjnego" czyli bez zapisu nutowego - "ze słuchu".
Kilkakrotny uczestnik potańcówek organizowanych przez Poznański Dom Tańca. 
Tegoroczny juror konkursu "Stara Tradycja" organizowanego przez Festiwal Mazurki.


Ewelina Grygier pasjonatka tradycyjnej muzyki irlandzkiej i bretońskiej. Utalentowana uczennica Jean Luca Thomasa. Obecnie uznana już flecistka sama dająca nauki początkującym i mniej początkującym muzykom. Od lat aktywnie uczestniczy we wszelkich poznańskich wydarzeniach zahaczających o kulturę celtycką. 
Gra w zespołach: GreenWood, Danar, 4 Non Brets.


Katarzyna Kapusta gra na skrzypcach od dziecka. Zafascynowana jest bogactwem i różnorodnością muzyki tradycyjnej niemal całej Europy. Uczestniczy w projektach muzycznych grając muzykę z krain celtyckich, Bałkan, Europy Zachodniej i Polski. 
Pozostaje pod wielkim wrażeniem gry Bronisława Bidy, mistrza skrzypiec z biłgorajskiej części Roztocza.


Monika Kuś i Krzysztof Rogulski to zamiłowani tancerze i muzycy amatorzy, rozkochani w tradycyjnej muzyce i tańcach z całej Europy. Oddolnie zajmują się animowaniem kultury tanecznej i muzycznej: Monika współorganizując warsztaty taneczne tańców francuskich i współnauczając tańców bretońskich, Krzysztof współorganizując taneczne potańcówki nazywane bal folkami i współprowadząc przed nimi warsztaty taneczne.
Oboje grają w poznańskiej potancówkowej kapeli bal folkowej.
Wieloletni uczestnicy potańcówek Poznańskiego Domu Tańca. Uczestnicy warsztatów, imprez tanecznych i muzycznych obejmujących muzykę i tańce tradycyjne Europy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz