III Festiwal Kultur Regionów Europy - Morawy

20-22 października 2011 Dom Bretanii 

http://www.dombretanii.org.pl/pl/aktualnosc/97

Koncerty 
Czwartek 20 października g. 20.00, Dom Bretanii 
(bezpłatne wejściówki)
Recital Gwenaël Kerleo bretońskiej harfistki i śpiewaczki.Artystka jest wirtuozką harfy celtyckiej, sama pisze wykonywane przez siebie ballady. Wydała cztery świetnie przyjęte płyty, wiele koncertuje, wystąpiła w wielu krajach (Japonia, Rosja, Włochy..), zdobywając serca publiczności poetycką lekkością swych kompozycji, które odpowiadają jej własnej naturze.

Sobota 22 października g. 19.00, Scena na Piętrze
bilety 20 zł (przedsprzedaż), 25zł
Koncert grupy Tomáš Kočko & Orchestr 
(Tomáš Kočko, Helena Macháčková, Libuše Černá, Kamil Tománek, Pavel Plch) 
Grupa Tomáša Kočki znana jako beskidzcy Chieftains propaguje twórczość beskidzkiego barda Ladislava Nezdařila. Drugą znaczącą częścią repertuaru grupy jest jej oryginalna twórczość inspirowana tematyką zbójnicką, zwłaszcza opowieściami i piosenkami o Ondraszku, legendarnym bohaterze Beskidów. Ich dopełnieniem są własne wersje tradycyjnych pieśni Moraw. Orkiestra wielokrotnie występowała w Polsce m.in. na Festiwalu Nowa Tradycja.

Wykłady 
sobota 22 października, Dom Bretanii
g. 10.00
Wykład o Brnie i Południowych Morawach Markéty Uhnavej z urzędu miasta Brna, odpowiedzialnej za projekty turystyczne.
g. 11.30 Wykład prof. Mieczysława Balowskiego pt. „Morawy – historia dawna i współczesna”.
g. 12.30 Spotkanie z Tomášem Kočko morawskim muzykiem, liderem Tomáš Kočko & Orchestr na temat tradycji muzycznej Moraw.

Filmy 
czwartek 20 października, Kino Muza 
Tani czwartek z kinem morawskim. Cena biletu 5 zł

15.15 „Pupendo” (2003) reż. Jan Hřebejk. Opowieść o wczesnych latach osiemdziesiątych w Pradze, o dwóch rodzinach i odmiennych postawach wobec reżimu. W jednej z głównych ról występuje ulubiony aktor Hřebejka, Bolek Polivka z Brna.

17.00 „Musimy sobie pomagać” (2000) reż. Jan Hřebejk. Akcja toczy się małym czeskim mieście pod koniec II wojny światowej. Bezdzietne małżeństwo znajduje młodego żydowskiego uciekiniera z obozu koncentracyjnego. W tej czarnej komedii, w której nie brak zaskakujących zwrotów akcji, jedną z głównych ról gra Bolek Polivka, artysta z Brna.

19.15 „Sex w Brnie” (2003) reż. Vladimir Morávek. Twórca filmu pochodzi z Moraw, kształcił się w Brnie i tam też umieścił akcję swego filmu, podczas którego śledzimy losy dwojga sympatycznych i nieprzystosowanych młodych ludzi i historii ich pierwszej randki. Warto dodać, że oryginalny tytuł filmu brzmi „Nuda w Brnie”.

21.15 „Młode wino” (2008) reż. Tomáš Bařina. Opowieść o dwóch miejskich cwaniakach Honzie i Irku, którzy jadą na Morawy do winnicy dziadka jednego z nich i… wiele się w ich życiu zmieni, na co będą miały wpływ: wino, kobiety i śpiew.. Film był wybrany najlepszą czeską komedią 2008 roku.

23.00 „2 Młode wina” (2009) reż. Vlad Lanné. Dalsze perypetie młodych bohaterów znanych z filmu „Młode wino” w sielskiej scenerii południowych Moraw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz