Warsztaty Tańców Nie-Istniejących cz.2 i 3 (23 maja i 6 czerwca)

Wieczór drugi - środa 23 maja 2012, Klub Dragon (MDK), godz.19.00-21.30
Drugi w cyklu warsztat dotyczy tańców wirowych. Terminem tym określa się w Polsce oberka, mazurka i polkę oraz ich regionalne odmiany tańczone w parach. Ich specyfiką i istotą, a zarazem wyróżnikiem tradycyjnej polskiej kultury tanecznej jest wirowanie, pokrewne najstarszym formom rytualnym, tańcom derwiszy, chasydów czy leczniczemu działaniu tarantelli. Zajmiemy się na warsztacie podstawami tej techniki rekonstruując tańce w rytmach parzystych, trójkowych oraz aksakowych: czardasz czadecki, rus-dwa, zilk, polak, szołtys.


Wieczór trzeci - środa 6 czerwca 2012, Klub Dragon (MDK), godz. 19.00-21.30
Trzeci wieczór dotyczy tańców i gier tanecznych w trójkach i gromadach. Nie bez kozery stanowiły one niegdyś podstawę zabaw dziecięcych ucząc w formie najbardziej naturalnej procesów intergracji i odrzucenia oraz funkcjonowania w grupie, posługując się pozawerbalnym językiem ciała i fizycznego kontaktu. Część tych tanecznych gier przetrwała w regionalnych odmianach i śladach. Takowym właśnie poświęcimy czas: baran, hejduk, trojok, krzyżak, kontro.

Intergralnym składnikiem warsztatu jest twórczy "współudział" uczestników, którzy stanowią żywą materię doświadczenia. Zarówno jako indywidua wnoszące w proces osobiste zaangażowanie i umiejętności /lub – równie ważne – nieumiejętności/, jak i minispołeczność ze wszelkimi przynależnymi jej wadami i zaletami.

Warsztaty prowadzone będą przez Jacka Hałasa przy żywej, ręcznie wykonywanej muzyce /Alicja i Jacek Hałas/


Warsztaty tańców nieistniejących to autorska propozycja zrekonstruowania kilku polskich tańców ludowych, których ślady pozostały jedynie w zapisach lub nazwie. To również prolegomena do "ludowej praktyki duchowej" poprzez praktykowanie tańców tradycyjnych:
Raz – Ja, ja w grupie, potencjał indywidualny jako twórczy składnik wspólnoty.
Dwa – My - para, sublimacja energii jing jang w tańcu wirowym.
Trzy – My i Oni, asymilacja Obcego, praktyka otwartości w gromadzie.

Wstęp:
pojedynczy warsztat 30 zł.
dwa warsztaty: 50 zł
Zapisy: domtancapoznan@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona.

facebook: www.facebook.com/events/13467955666428

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz