ZAPUSTY 12.02.2013

Mięsa Żegnanie 2013

w Domu Tańca Poznań:

Foto jak i wykonanie pana podkoziołka Agnieszka Jackowiak

12.02.2013 - ostatni wtorek

!!! Mile widziany strój taki, żeby wszyscy na opak myśli mieli!

godzina 19.00 - 23.00
Scena Robocza Teatru Strefa Ciszy
ul. Grunwaldzka 55/1  
Poznań!
 bilety w cenie 
15 ZŁ; dzieci 5 W kuse dni (tak nazywano trzy dni ostatków, czyli zapustne) przebierali się mężczyzni za żydów, cyganów olejkarzy, chłopów, dziadów: niewiasty podobnież za żydówki, cyganeczki, wiejskie dziewki, i kobiety: mową i gestami udając osoby, jakich postać brały na siebie. 
(a) W ostatni wtorek jeden z społeczeństwa ubrał się za xiędza, włożywszy nn siebie koszulę' zamiast komzy, pas zawiesiwszy na szyi zamiast kapłańskiej stuły, stanął w kącie, pokoju na stołku, przybitym do ściany kobiercem w pół pasa zasłonionym , i wydawał się, jak gdyby na ambonie. Ztamtąd miał kazanie jakie 'śmieszne; to było.po skończonych tańcach na* kształt pożegnania. ,

1 Po -wieczerzy mięsnej w ostatni wtorek, około godziny' 1'i północnej, mleko, jaja i śledzie dawano, temi potrawami-przygrywając niejako postowi nadchodzącemu; i po Stopniach od mięsa przez nabiał do niego przystępując- Ta kolacya zwała się pod/eurek, i wszędzie była 'używaua, tak w wielkich domach, jak w małych.
W~ ostatni wtorek po wsiach było zwyczaejm, ze parobczaki obwoziły po chałupach kurka drewnianego, ha dwóch kółkach osadzonego z dyszlem, czyli raczej prostym kijem. Zapraszali dziewki i gospodynie na tego kurka, jakby na prawdziwego. Te obeznane z obrządkiem tego rodzaju, dawały im: ser, masło, kawał szperki, jaja, kiełbasy, do czego dokupiwszy gorzałki i piwa, mogli zrobic ucztę nie ladajaką. Rekopism X. Kitowicza.
   (a) Przybierano snać , u gminu zapewne, i zwierząt rozmaitych postać, dla rozśmieszenia obecnych skokami ich. Mięsopustnego Tura dzieci się strachają, powiada Fredro. Rzucania się wyobrazających to zwierze, rousiały być gwałtowne , iz porównano skok Tura, do śmiertelnego skoku. ("Gry i zabawy różnych stanów w kraju całym, lub niektórych tylko prowincyach ... Autorzy Łukasz Gołębiowski)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz