WARSZTATY ŚPIEWU UKRAIŃSKIEGO Z NATALIĄ SERBINĄ (17-18 maja 2014)


17-18 maja 2014, Poznań


Natalia Serbina jest etnomuzykologiem, pedagogiem, badaczką terenową i wykonawczynią muzyki tradycyjnej, zwłaszcza z centralnej Ukrainy, którą się zajmuje od 1995 r. Bada także folklor muzyczny Ukraińców rosyjskich (Omska, Kurska, Biełgarodska obłast'). w roku 2000 ukończyła Narodową Akademię Muzyczną im. Czajkowskiego w klasie Jewhena Jefremowa. Studia doktoranckie zakończyła pracą o lirycznych pieśniach ukraińskich.
Śpiewała w zespołach Bożiczi i Drewo, od 2008 kierowała zespołem Striła. Od 2010 dużo występuje solowo, prowadzi warsztaty. Jest chyba dzisiaj jedyną ukraińską lirniczką tradycyjną. W tradycyjnej praktyce to zajęcie zarezerwowane zwyczajowo było dla mężczyzn, chociaż wyjątki się zdarzały. O wątku kobiecym w lirnictwie pisze Natalia Kononenko w swojej pracy "Ukrainian minstrels", a i sama Natalia Serbina prowadzi własne badania w tym zakresie. Mimo tego jej działalność budzi na Ukrainie liczne kontrowersje. Sporo występuje w Rosji, gdzie przyjaźni się z wykonawcami z kręgu zespołu Sirin i gdzie wydała swoją solową płytę w 2011.


Dwudniowe warsztaty z ukraińskiego śpiewu będą poświęcone kilku aspektom tradycyjnego ukraińskiego -  po pierwsze,  skupimy się na technice: na prawidłowym oddychaniu i wydobyciu dźwięku , nauce śpiewu "naturalnym" głosem, pozyskamy wiedzę o ćwiczeniach oddechowych, poznamy sposoby rozśpiewania się. Po drugie, poznamy autentyczny materiał centralnej Ukrainy- skupimy się na pieśniach lirycznych i psalmach,  zapoznamy się z tzw. repertuarem „dziadowskim”. W czasie warsztatów Natalia będzie udzielać porad, które będzie można wykorzystać w dalszej samodzielnej pracy nad głosem i śpiewem.

koszt udziału w dwudniowych warsztatach: 140 zł, bliższe informacje o miejscu warsztatów wkrótce.

Informacje, zapisy: domtancapoznan@gmail.com, Tel. 697 387 670

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz