WNIEBOGŁOSY: Warsztaty śpiewacze z Agatą Harz (17-18 marca)


Biały głos, nazywany też naturalnym, jest archaiczną techniką wokalną charakterystyczną dla kultur tradycyjnych Europy środkowo-wschodniej. Przetrwał do dziś, choć już w bardzo niewielkim stopniu, także na polskiej wsi. Starodawne pieśni obrzędowe, taneczne, liryczne czy religijne ożywają i nabierają prawdziwego blasku zaśpiewane białym głosem, czyli tak jak czyniono to przez setki lat.

Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób, które miały już kontakt z tego rodzaju śpiewem jak i dla początkujących.
Warsztaty obejmują pracę z ciałem czyli nad oddechem i z rezonatorami, ćwiczenia emisyjne w formie zabaw muzycznych z różnych kultur, co pozwala na pozbycie się fizycznych i psychicznych barier i otwarcie się na swój dany od natury głos oraz pracę nad repertuarem z różnych regionów Polski, takich jak Mazowsze, Kurpie, Lubelszczyzna i Podlasie.

W programie nauka pieśni związanych z czasem Wielkiego Postu, oraz pieśni domowe: kołysanki, pieśni liryczne.

Warsztaty poprowadzi Agata Harz, śpiewaczka i trenerka głosu, która już od lat 90-tych zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu z powodzeniem wykorzystując je w pracy edukacyjnej i artystycznej, biorąc udział w wielu projektach od muzyki dawnej poczynając, na współczesnej muzyce eksperymentalnej kończąc. Współtwórczyni awangardowej grupy „Księżyc” (CD „Nów” i „Księżyc”), wokalistka „Bractwa Ubogich”, pierwszej w Polsce kapeli zajmującej się polską muzyką tradycyjną „in crudo”, obecnie wokalistka zespołu „Pies szczeka” oraz „Wędrowiec” (I nagroda na festiwalu Nowa Tradycj`a). Prowadziła warsztaty m.in. na Taborach Domu Tańca, w Instytucie Kultury Polskiej UW, na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

Info i zapisy: domtancapoznan@gmail.com, Tel. 697 387 670
Koszt: 140 zł. Czas: 17-18 marca 2012 (sobota-niedziela) godz. 10.00-15.00 (z godzinną przerwą)


DO POSŁUCHANIA:

1 komentarz: