Warsztaty Tańców z Polski centralnej z Janusz Prusinowski Trio (22 stycznia)

UWAGA, UWAGA! WYJĄTKOWA OKAZJA! 
Dom Tańca Poznań serdecznie zaprasza na: 
Warsztaty tańców z Polski centralnej
które poprowadzi 
JANUSZ PRUSINOWSKI TRIO 
22. stycznia 2012 godz. 14.00-17.00


CENA: 25 zł PROMOCJA: 20zł+20zł (warsztaty+wieczorny koncert/potańcówka)
MIEJSCE: Fabrika, ul. Mokra 4

ZAPISY i INFORMACJE (także dot. formy płatności): domtancapoznan@gmail.com,
Grać, śpiewać i tańczyć uczyliśmy się od wielu muzykantów, śpiewaków i śpiewaczek, tancerzy i tancerek. Jesteśmy im bardzo wdzięczni. Teraz nasza kolej, my powinnismy przekazywać ten dawny język wyrażania uczuć i doświadczania więzi.
Janusz Prusinowski

Powszechne niegdyś w Polsce tańce zostały prawie całkowicie zapomniane. Oprócz zaniku znajomości podstawowych kroków zmieniły się także nawyki ciała w tańcu, ekspresja tańczących i zubożały relacje pomiędzy nimi. A jest to sfera ogromnych możliwości. Poznanie prostych kroków tanecznych pozwala nie tylko na odkrycie tkwiącej w nich energii i radości, ale też umożliwia spontaniczną i kunsztowną improwizację poznawanymi sukcesywnie ozdobnikami. Udana zabawa wymaga od tancerzy orientacji w przestrzeni i kontaktu z wszystkimi tańczącymi. Tańczy się nie tylko w parze, ale także w całej grupie.

W programie warsztatów znajdą się:
-Tańce wirowe po kole: kujawiak, mazurek, oberek;
-Tańce „z figurami” i tańce–zabawy – kozak, dyna, kontro, krzyżok, polka;
-Zabawy rytmiczne wprowadzające w specyfikę ludowego muzykowania.
-Tańce korowodowe: chodzony, siemieniec, przytrampywanie;
-W przerwie obejrzymy archiwalne nagrania wiejskiej muzyki i tańców

Wprowadzenie tańców trójmiarowych zaczynamy od chodzonego i ćwiczeń rytmicznych. Tańce wirowe poznajemy stopniowo, najpierw kujawiaki, potem mazurki i oberki. Gdy taniec opanowany jest w stopniu podstawowym wprowadzamy niezbędne do tańczenia w grupie umiejętności jak wspólne wirowanie w czterech kierunkach, „na przetaku” i „po desce”. Osobno wprowadzimy grane w tych samych rytmach tańce grupowe takie jak: dyna (trojak), i inne.

Tańce dwumiarowe zaczynamy też od chodzonego tyle, że w odmianie rzeszowskiej, gdzie był on tańczony w takim metrum i poprzedzał polkę. Potem czas na kontro - wiejską odmianę kontredansa. W końcu przechodzimy do kroków polki.

Uprzejmie prosimy o uprzednie zapisy droga mejlowa, przy duzej ilosci chetnych pierwszenstwo maja osoby, ktore zapisaly sie wczesniej, a przy malej ilosci zapisanych mejlowo, warsztaty odwolamy.WARSZTATY POPROWADZĄ:


PIOTR ZGORZELSKI

Basista i tancerz. Od 15 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce jak i w Europie, pochodzących m.in. z Mazowsza, Opoczyńskiego, Radomskiego, Wielkopolski.

Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. współzałożyciel stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes; Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym (m.in. takie projekty jak : Dechy, Rzuć blagę i chodź potańczyć na Pragę, Tabor Domu Tańca, Korzenie). Jest czterokrotnym stypendystą MKiSZ w dziedzinie tańca i animacji (1993, 2003, 2006, 2008). Gra na basetli oraz piszczałkach pasterskich.

DO TAŃCA ZAGRAJĄ I ĆWICZENIA UMUZYKALNIAJĄCO- RYTMICZNE POPROWADZĄ:

JANUSZ PRUSINOWSKI TRIO

W składzie pięcioosobowym: Janusz Prusinowski, Piotr Piszczatowski, Michał Żak, Piotr Zgorzelski, Szczepan Pospieszalski. To uczniowie wiejskich muzykantów Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Piotra i Jana Gaców, Jozefa Zarasia, Stanisława Stępniaka i innych. To zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i oryginalnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z nowoczesnością.

warto obejrzeć:

Zajęcia z młodzieżą

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz